Southeast Missouri Writing Achievement Awards Program Honors 27 Young Authors

CAPE GIRARDEAU, Mo.,

April 29, 2005 – Twenty-seven of the best young writers from among 38 schools in Southeast Missouri and the St. Louis metropolitan area were honored April 9 at the 24th annual awards ceremony for the Southeast Missouri Writing Achievement Awards program held at Southeast Missouri State University.

The program was started in 1982 by the University’s Department of English. The Department of English sponsors the annual program to encourage students in grades four-12 in their writing.

This year’s program included a presentation entitled “What Kind of Jobs Can a Creative Writer Get?” by Dr. Susan Swartwout, associate professor in the Department of English and a published writer of poetry, fiction and non-fiction.

The winning entries, selected from more than 200 entries that were judged by a team of Southeast Missouri State University English professors, represent some of the best young writers in the state. At the ceremony, first place awards and two honorable-mention awards were presented to writers of fiction, essays and poetry in three grade ranges: grades four through six, seven through nine, and 10-12. The winning entries were published in booklet form and presented to the winners and their schools. Each first place winner was also awarded a special T-shirt and a certificate of achievement.

Writing Achievement Awards

BALLWIN    Angelo GaoParkway West High SchoolHonorable Mention, 10-12 Poetry  

BENTON   

 

Bridgette ChandlerKelly ElementaryHonorable Mention, 4-6 Fiction BLOOMFIELD   Rebecca BryeansBloomfield R-14Honorable Mention, 4-6 Fiction  CAPE GIRARDEAU  

    

    

Cameron FangerSt. Vincent DePaul Honorable Mention, 7-9 Essay   Ava AnderssonSt. Vincent DePaulHonorable Mention, 7-9 Poetry   Logan HainesNotre Dame High SchoolFirst Place, 10-12 Fiction       Robin PhelpsNotre Dame High SchoolHonorable Mention, 10-12 Fiction

CLAYTON   

  Emma RileyGlenridge ElementaryFirst Place, 4-6 Essay   Caroline BleekeClayton High SchoolHonorable Mention, 10-12 Poetry   Emily ErblichGlenridge ElementaryFirst Place, 4-6 Fiction  IRONTON   Brittney CrawfordArcadia Valley High SchoolHonorable Mention, 10-12 EssayJACKSON   Scott PfeifferJackson High SchoolHonorable Mention, 10-12 Essay 

LEOPOLD    

John BohnsackLeopold R-III SchoolHonorable Mention, 4-6 Essay   Ben SeilerLeopold R-III SchoolHonorable Mention, 4-6 Essay   Marissa VanGennipLeopold R-III SchoolFirst Place, 7-9 Essay   Caleb WolpersLeopold R-III SchoolHonorable Mention, 7-9 Essay   Rachel CraderLeopold R-III SchoolFirst Place, 10-12 Essay  Gregg JonesLeopold R-III SchoolHonorable Mention, 4-6 Poetry  Lisa SmithLeopold R-III SchoolHonorable Mention, 7-9 Fiction

PEIDMONT   

  Jordan DevenportClearwater R-I Middle SchoolFirst Place, 7-9 Poetry 

PERRYVILLE  

     

Mallory TuckerSt. Vincent Elementary Honorable Mention, 4-6 Poetry   Alexandra OwensPerryville High SchoolHonorable Mention, 7-9 Fiction 

POPLAR BLUFF  

    

Deandra HughesPoplar Bluff Junior HighHonorable Mention, 7-9 Poetry 

 

  Dana SchuermannPoplar Bluff Junior HighFirst Place, 7-9 Fiction  SIKESTON   Rivers FowlerSikeston High SchoolHonorable Mention, 10-12 Fiction

STEELE   

  Lena SamfordSouth Pemiscot R-VFirst Place, 4-6 Poetry WASHINGTON     Amy SerbusSt. Francis Borgia Regional High SchoolFirst Place, 10-12 Poetry