Southeast Missouri Writing Achievement Awards Program Honors 27 Young Authors

Twenty-seven of the best young writers from among 43 schools in southeast Missouri and the St. Louis metropolitan area were honored April 17 at the 23rd annual awards ceremony for the Southeast Missouri Writing Achievement Awards program held at Southeast Missouri State University. 

The program was started in 1982 by the University’s Department of English.  The Department of English sponsors the annual program to encourage students in grades four-12 in their writing.

This year’s luncheon followed a presentation on creative writing by Dr. Gabriele Eckart, Foreign Languages Department, who spoke on her experiences with censorship as a writer in East Germany. 

The winning entries, judged by a team of Southeast Missouri State University English professors, represent some of the best young writers in the state.  At the ceremony, first place awards and two honorable-mention awards were presented to writers of fiction, essays, and poetry in three grade ranges:  grades four through six, seven through nine, and 10-12.  The winning entries were published in booklet form and presented to the winners and their schools.  Each first place winner was also awarded a special T-shirt and a certificate of achievement. 

For more information, contact Dr. Susan Swartwout at (573) 651-2641 or sswartwout@semo.edu.

 

Writing Achievement Awards

 

 CAPE GIRARDEAU  Claire Bira Notre Dame Regional High School Honorable Mention, 7-9 Fiction   Austin Critchlow Notre Dame Regional High School Honorable Mention, 10-12 Fiction   Tori Pfau St. Vincent de Paul School Honorable Mention, 7-9 Poetry   Bonan Wang Cape Central Senior High School First Place, 10-12 Fiction

           

 CLAYTON

 Andrew Davidson Clayton High School First Place, 7-9 Fiction

   Emily Erblich Glenridge Elementary School First Place, 4-6 Fiction   Allison Goldfarb Glenridge Elementary School First Place, 4-6 Essay

     

 EUREKA   Arthur Lei Eureka High School Honorable Mention, 10-12 Fiction   Kelly Manse Eureka High School First Place, 10-12 Poetry

    

 FENTON  Gennie Avellino Kellison Elementary School Honorable Mention, 4-6 Poetry      JACKSON  Ashley Bartels Jackson High School Honorable Mention, 10-12 Essay   Chris Shelton R.O. Hawkins Junior High School Honorable Mention, 7-9 Essay                 LEOPOLD  Molly Brotherton Leopold R-III School Honorable Mention, 7-9 Fiction   Gregg Jones Leopold R-III School Honorable Mention, 4-6 Fiction   Whitney Lukefahr Leopold R-III School Honorable Mention, 4-6 Essay   Erin Nanney Leopold R-III School Honorable Mention, 10-12 Poetry    Marissa VanGennip Leopold R-III School Honorable Mention, 7-9 Essay

         

 NAYLOR  Ellen Bohn Naylor R-II School First Place, 4-6 Poetry

 

 PERRYVILLE  Mary Nations Perryville High School Honorable Mention, 10-12 Essay   Mariah Thompson St. Vincent Elementary School Honorable Mention, 4-6 Essay   Mallory Tucker St. Vincent Elementary School Honorable Mention, 4-6 Fiction            POPLAR BLUFF  Travis Myatt Poplar Bluff Junior High School First Place, 7-9 Essay

 

 SIKESTON  Lauren Burdin Sikeston Middle School Honorable Mention, 4-6 Poetry   Jon Ginder Sikeston Middle School First Place, 7-9 Poetry   Katie Jennings Sikeston Senior High School First Place, 10-12 Essay   Elizabeth Killion Sikeston Senior High School Honorable Mention, 10-12 Essay

 

  STEELE  Leslie Samford South Pemiscot R-V Junior High School Honorable Mention, 7-9 Poetry               WASHINGTON  Esther Hillermann St. Francis Borgia Regional High School Honorable Mention, 10-12 Poetry